Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych polskich pisarek. W swojej twórczości literackiej, eseistycznej i w wywiadach porusza często tematy ekologiczne, popularyzuje prawa zwierząt i zrównoważony rozwój. Swoją ostatnią powieść („Księgi Jakubowe”) poświęciła Jakubowi Frankowi – w zależności od interpretacji mistykowi lub hochsztaplerowi. To postać, która istniała naprawdę. Jego wyznawcy – frankiści – pozostawili mnóstwo śladów w polskiej kulturze. Nie usłyszymy o tym w szkole, a szkoda.
Wierni ogłoszą Jakuba Franka nowym Mesjaszem, przeciwnicy nałożą na niego klątwę, wymazując imię „Mądrego Jakuba” z historii.
Najwierniejszymi wyznawczyniami będą kobiety. To one stworzą podwaliny nadzwyczaj hermetycznego i trwałego ruchu, one będą się troszczyć o codzienne sprawy i one zwiążą z frankizmem całe swoje życie, przekraczając zasady nieprzekraczalne dla ówczesnych kobiet.
Chaja, Gitla, Jenta – to tylko niektóre z rzeszy kobiet, które opowiedzą nam swoją historię. Historię tak nieprawdopodobną, że czasem wydaje się, że nie mogła wydarzyć się naprawdę… A jednak wydarzyła się. Czytajcie między wierszami, bo:
„(…) nie wszystko jest ujęte w pismach – (…) trzeba stworzyć nowy zapis o takich jak one”.
Spotkaniu z pisarką będzie towarzyszyć performatywne czytanie scenariusza opartego na „Księgach Jakubowych” w wykonaniu Kolektywu „Kobiety znad Łódki”. To nieformalna grupa łodzianek z różnych środowisk, które łączy przekonanie, że warto promować literaturę pisaną przez kobiety, organizować spotkania z pisarkami i dyskusje wokół ich książek. Czytania zawsze są imprezą towarzyszącą Manifie, czyli corocznej marcowej demonstracji na rzecz praw kobiet. W 2012 roku czytałyśmy „Monologi waginy” Eve Ensler, a w kolejnych latach – w obecności pisarek – fragmenty utworów Sylwii Chutnik i Joanny Bator.
KIEDY: 13 kwietnia, godzina 17:00
GDZIE: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią projektu „Ekologia mieszczucha” realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.