7 kwietnia

 

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

W 2019 r. będzie przebiegał, podobnie jak w roku ubiegłym, pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Tematem przewodnim jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu albo muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem czy mieszkaniem. Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do przypomnienia światowym liderom, że każdy powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej, gdy jej potrzebuje. Dostęp do opieki medycznej jest prawem człowieka.


 
depresja01PL
Tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja.
Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpienia psychicznego i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej.
W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

depresja02PL

Czym jest depresja?

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni.

Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy:
depresja03PL

  • brak energii
  • zmiana apetytu;
  • dłuższy lub krótszy sen;
  • stany lękowe;
  • trudności z koncentracją;
  • niezdecydowanie;
  • niepokój;
  • poczucie bycia bezwartościowym
  • poczucie winy lub beznadziei; oraz
  • myśli o samookaleczeniu lub samobójcze

depresja04PL
Autorzy kampanii „Depresja. Porozmawiajmy” zwracają uwagę na to jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy.
Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej, czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy w miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy.

Źródło: www.who.un.org.pl


whd2016banner
Światowy Dzień Zdrowia 2016 przebiega pod hasłem „Pokonaj cukrzycę”.
„Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

whd2016

Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi”

źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

Więcej informacji w jęz. angielskim: WHO


 

whd-banner

Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia 2014 brzmi „Małe ukąszenia, duży problem”, a obchody poświęcone są chorobom przenoszonym przez wektory czyli organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Komary, muchy, kleszcze i robaki mogą być zagrożeniem dla zdrowia w domu i podczas podróży.

Choć wydawać by się mogło, że choroby te stanowią zagrożenie tylko w tropikach, to również Europejczycy nie uchronią się przed chorobami przenoszonymi przez wektory.  W latach 1990 – 2010 ponad 1,5 mln Europejczyków zapadło na choroby rozprzestrzeniające się w wyniku ukąszenia komara, muchy piaskowej i kleszcza.

„Globalizacja, rosnąca wymiana handlowa, podróże, postępujący proces urbanizacji oraz zmiany klimatu i środowiska przyczyniły się do tego, że w europejskim regionie WHO pojawiły się komary z rodzaju Aedes, które przenoszą gorączkę denga i Chikungunya. Wszędzie, gdzie występują inwazyjne komary, istnieje ryzyko lokalnego występowania tych chorób. Obecnie Europa jest zagrożona pojawieniem się gorączki denga. W 2010 r. po raz pierwszy zgłoszono lokalne zakażenia we Francji i w Chorwacji, a przypadki zawleczone wykryto w trzech innych europejskich krajach. W 2012 r. pierwsze ognisko gorączki denga pojawiło się na Maderze, gdzie stwierdzono ponad 2 000 zachorowań. Pierwsze przypadki gorączki Chikungunya, przeniesionej przez komary będące wektorami, pojawiło się w 2007 r. we Włoszech – odnotowano wówczas  ok. 200 zachorowań” źródło.

Wektory poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, której wzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.

vectors

Inforgrafika przeygotowane z okazji Światowego Dnia Zdrowia przez Światową Organizacje Zdrowia, źródło: WHO

Zobacz: Jak unikać chorób przenoszonych przez wektory

Komary, muchy, kleszcze i robaki mogą być zagrożeniem dla zdrowia – i że rodziny – w domu i podczas podróży.  Ten krótki film podkreśla proste kroki możemy podjąć, aby chronić siebie.

Zobacz również:

 

Tagi: , , ,

Styczeń 2025

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zapisz się do newslettera