Gleby były zaniedbywane i zapomniane przez długi czas, większość społeczeństwa nie wiąże ich z żywnością, czystą wodą, klimatem czy bioróżnorodnością. W celu podniesienia problemu konieczności ochrony i zrównoważonego użytkowania gleb Organizacja Narodów Zjednoczonych podczas 68 posiedzenia plenarnego w 2013 roku przyjęła rezolucje ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby.
Obecnie obchody oraz wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości społecznej o roli gleby w środowisku i życiu człowieka odbywają się w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce.
Historia Światowego Dnia Gleby zaczyna się jednak 11 lat wcześniej, kiedy to w roku 2002 Międzynarodowa Unia Towarzystw Gleboznawczych (ang. International Union of Soil Sciences, IUSS) ustanowiła ten dzień, był on jednak obchodzony przez środowisko gleboznawców. Od 2012 roku FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations) i Globalne Partnerstwo dla Gleb (ang. Global Soil Partnership, GSP). Od tego momentu nastąpiły dwuletnie starania, którym przewodniczyło Królestwo Tajlandii w ramach Globalnego Partnerstwa dla Gleb. W ich wyniku podczas konferencji FAO w czerwcu 2013 został zatwierdzony Światowy Dzień Gleb i rekomendowany do ustanowienia go przez ONZ.
Więcej informacji o glebach można znaleźć na stronie www.muzeumgleb.pl, a zwłaszcza na stronie https://www.facebook.com/Centrum.Edukacji.Gleboznawczej.Muzeum.Gleb/
oprac. Piotr Pacanowski, Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb