Potrzebujemy ciemności! Zanieczyszczenie światłem jest poważnym problemem nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi. Nie tylko utrudnia obserwację gwiazd i możliwości poznawania kosmosu, ale przede wszystkim zakłóca rytm dobowy ludzi i zwierząt, utrudnia zdrowy sen regenerujący organizmom aktywnym w dzień i bardzo negatywnie wpływa na zwierzęta preferujące nocny styl życia. Zgaś niepotrzebne oświetlenie, zmniejsz moc oświetlenia, jeśli to możliwe, skieruj światła w dół, zasłaniaj okna. Działaj na rzecz ograniczania nadmiernego i niepotrzebnego oświetlenia w przestrzeni publicznej.
Droga mleczna, fot. Philippe Donn
Z Raportu „Zanieczyszczenie światłem w Polsce 2023” opublikowanego przez Light Pollution Think Tank wynika, że problem ten w Polsce jest powszechny i się nasila co potwierdzają badania zarówno w ilości światła emitowanego w niebo, jak i jasności nocnego nieba (w 2022 roku było ono średnio 147% jaśniejsze niż niebo naturalne; w miastach kilkadziesiąt razy jaśniejsze). Zanieczyszczenie światłem wywiera silną presję na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla 20% z nich było zbyt jasne, aby poczuli że nastała prawdziwa noc. Zagrożenie stwierdzono także dla parków narodowych, zwłaszcza sąsiadujących z aglomeracjami.
Niestety polskie prawodawstwo nie zauważa tego problemu, a rekomendacje i zalecenie dotyczące problemu nadmiarowego światła są niewystarczające. Żaden państwowy urząd nie monitoruje zanieczyszczenia światłem.
Czy jest coś złego w tym, że nasze miasta, osiedla i przydomowe ogródki są nocą bardzo oświetlone? Jak sztuczne światło wpływa na rośliny, zwierzęta, a także na ludzi? Co możemy zrobić, aby kolejne pokolenia mogły oglądać nocą gwiazdy czy Drogę Mleczną? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się z rozmowy zrealizowanej w rapach projektu „SPLOT wartości”, z Piotrem Nawalkowskim ze stowarzyszenia Polaris – ekspertem od zanieczyszczenia światłem.