Słowo „Nowruz” (Novruz, Navruz, Nooruz, Nevruz, Nauryz) oznacza nowy dzień; pisownia i wymowa może się różnić w zależności od kraju. Nowruz wyznacza pierwszy dzień wiosny i jest obchodzony w dniu astronomicznego punktu równonocy wiosennej, który zwykle przypada na 21 marca. Od ponad 3000 lat, ponad 300 milionów ludzi na całym świecie: na Bałkanach, w basenie Morza Czarnego, na Kaukazie, w Centralnej Azji, na Bliskim Wschodzie i w innych regionach, świętuje Nowruz jako początek nowego roku.
Nowruz odgrywa ważną rolę w umacnianiu więzi między ludźmi, które są oparte na wzajemnym szacunku, idei pokoju oraz dobrym sąsiedztwie. Te tradycje i rytuały odzwierciedlają kulturę i dawne zwyczaje cywilizacji Wschodu i Zachodu, które miały wpływ na wzajemną wymianę wartości ludzkich. Świętowanie Nowruz oznacza pochwałę harmonii z naturą, uznanie dla nierozerwalnej więzi pomiędzy twórczą pracą a naturalnymi cyklami odnowy oraz szacunek i troskę o naturalne źródła życia.
Jako jeden z punktów agendy ”kultura pokoju” Afganistan, Azerbejdżan, Albania, Macedonia, Iran, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turcja i Turkmenistan przygotowały i przedstawiły projekt rezolucji (A/64/L.30) zatytułowanej ”Międzynarodowy Dzień Nowruz” w celu rozpatrzenia i przyjęcia jej przez Zgromadzenie Ogólne NZ podczas 64 sesji.
30 sierpnia 2009 r. UNESCO wpisało święto Nowruz na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Z kolei 23 lutego 2010 r., Zgromadzenie Ogólne NZ ogłosiło obchody Międzynarodowego Dnia Nowruz przypadające na 21 marca, zachęcając państwa członkowskie ONZ, a w szczególności agendy wyspecjalizowane, fundusze i programy, zwłaszcza UNESCO, a także międzynarodowe, regionalne i pozarządowe organizacje, do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez państwa, w których obchodzony jest Nowruz.
Źródło: UNIC Warsaw
Międzynarodowy Dzień Nowruz
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
21 marca 2012 r.
Przez trzy tysiące lat w dziejach świata obchody święta Nowruz jednoczyły regiony i narodowości, religie i języki. W dniu dzisiejszym trzysta milionów ludzi wspólnie celebruje pierwszy dzień wiosny i podziwia budzący się do życia świat.
Nowruz jest dniem poświęconym rodzinie i przyjaciołom, podczas którego przygotowuje się świąteczne potrawy, tańczy i śpiewa. To dzień świętowania wzajemnego szacunku i dążenia do osiągnięcia harmonii przez wszystkie społeczności. To moment oczyszczania i odrodzenia, okazja do odnowienia życzeń pokoju i dobrej woli.
Każde święto Nowruz ukazuje różnorodność świata i jest okazją do zacieśnienia łączących nas więzów. Dlatego też Nowruz niedawno dodano do Listy Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wspólne dążenia doprowadziły także do ustanowienia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dzień 21 marca jako Międzynarodowy Dzień Nowruz.
W czasach niepewności i zmian zachodzących na całym świecie, również w miejscach gdzie świętuje się Nowruz, szczególnie ważne jest przesłanie pokoju, które stanowi istotę tych obchodów. Dziś łączę się myślami ze społecznościami świętującymi Nowruz w trudnych okolicznościach. To święto przypomina nam, że zmierzamy w tym samym kierunku i musimy pracować na rzecz lepszej przyszłości dla wszystkich.
Połączmy siły świętując odrodzenie życia. Wyraźmy nasze zaangażowanie w budowę bezpieczniejszej, bardziej spokojnej i sprawiedliwej globalnej społeczności. Taką nadzieję niesie święto Nowruz i takie jest nasze wspólne zadanie na cały rok.
Źródło: UNIC Warsaw
Dowiedz się więcej:
http://e-globalna.edu.pl/index.php?etap=10&i=144
http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1596879,Nowruz-czyli-iranski-Nowy-Rok
http://baku.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiad_nawruz
http://www.tygodnikprzeglad.pl/nowruz-znaczy-nowy-dzien/