27 maja (ostatni wtorek maja)

 

Europejski Dzień Sąsiada

sasiad4

Rozmowy po pracy, spotkania przy sznurku do suszenia bielizny, wspólne świętowanie, gry podwórkowe… Brak telewizora i komputera sprawiał, że przed laty życie sąsiedzkie kwitło. Dziś znaczna część naszej aktywności towarzyskiej przeniosła się na portale społecznościowe. Ma to swoje zalety – wreszcie łatwo znaleźć ludzi, którzy podzielają nasze nawet najbardziej niszowe zainteresowania. Ale warto nie rezygnować ze znajomości z tymi, którzy mieszkają tuż obok, za ścianą.

Z sąsiadami warto zapoznać się w miłych okolicznościach. Nie czekać np. na moment, gdy drogowcy postanowią wybudować nam pod oknem przelotową trasę dla tirów, co skłoni nas do przyspieszonej integracji, zgodnie z zasadą, że najlepiej jednoczy wspólny wróg.

W ostatni wtorek maja świętujemy Europejski Dzień Sąsiada. Pierwsze obchody odbyły się w Paryżu w 2000 roku, z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności). W tym dniu lokalne społeczności organizują festyny, konkursy i zabawy. Co istotne, są to coraz częściej działania oddolne, nie mające nic wspólnego ze znanym z serialu „Alternatywy 4” Klubem Lokatora, który był nie tyle narzędziem integracji, co PRL-owskiej opresji.

Społeczności lokalne organizują się jednak nie tylko od święta. Chcą, by ich otoczenie stało się przyjazne i atrakcyjne. Dbają o zieleń, place zabaw, walczą o bezpieczeństwo na osiedlowych ulicach. Sprzeciwiają się bylejakości w publicznej przestrzeni. Budują lokalną tożsamość, przypominając o historii danych okolic.

Oto dwa przykłady z Łodzi:

Uczestnicy Akcji Skalniak przy ul. Radka 2, sadząc kwiatki rozmawiali  o osiedlu i projektach do Budżetu Obywatelskiego. fot. Odnowa Teofilowa

Uczestnicy Akcji Skalniak przy ul. Radka 2 sadząc kwiatki rozmawiali o osiedlu i projektach do Budżetu Obywatelskiego. fot. Odnowa Teofilowa

Odnowa Teofilowa
Jesteśmy lokalnymi patriotami, którzy widzą potencjał naszego osiedla i chcą go wykorzystać. Mamy mnóstwo pomysłów i energię, by wcielić je w życie. Odnowa Teofilowa to inicjatywa mieszkańców dla mieszkańców.
Ostatnio inicjatywa m.in. sadziła kwiaty oraz organizowała konkurs na nowy symbol osiedla. W zeszłym roku wywalczyła w ramach budżetu obywatelskiego remont przystanków.

Ulice Starego Polesia
Inicjatywa osób zamieszkujących tę zaniedbaną część miasta oraz tych, którzy związali się ze Starym Polesiem poprzez prowadzoną tu działalność. Ostatnio przygotowała projekty zadań do budżetu obywatelskiego, omawiając je z szerokim gronem mieszkańców i mieszkanek.

Podejmij wyzwanie:

Przypomnij sobie zasady gier podwórkowych. Namów dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy.

Czy wiesz, czym jest rada osiedla? Mówiąc urzędowym językiem: to organ pomocniczy gminy. Rady osiedla w różnych miastach mają różne kompetencje. Sprawdź, jak jest u Ciebie. Dowiedz się, kto zasiada w radzie, do której przyporządkowano Twój dom. Warto sprawdzić, czym zajmuje się rada Twojego osiedla.

Masz ogród? Daj żyć sąsiadom, którzy potrzebują ciszy, a przy okazji zaoszczędź trochę czasu oraz pieniędzy i przyczyń się do ochrony bioróżnorodności. Odstaw w kąt kosiarkę.

Jesteś zajęty/zajęta? Zawsze znajdzie się czas, by uśmiechnąć się do sąsiada i sąsiadki.

Listopad 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
3
4
5
6
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera