25 kwietnia

 

Dzień Walki z Malarią

Źródło: phil.cdc.gov

Źródło: phil.cdc.gov

Połowa mieszkańców Ziemi żyje w regionach, gdzie występuje malaria. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie z grudnia 2013 r. (World Malaria Report 2013) szacuje, że 3,4 mld ludzi na świecie zagrożonych jest malarią, z czego 1,2 mld żyje w obszarach wysokiego ryzyka czyli na terenach, na których odnotowuje się co najmniej jeden przypadek malarii na 1000 mieszkańców. Szczególnie zagrożone w przypadku zakażenia malarią są małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Malarii miały miejsce w 2009 roku z inicjatywy Światowego Organizacji Zdrowia. Ich głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zachorowalnością na malarię głównie w krajach Globalnego Południa.

W 2012 roku odnotowano około 200 milionów przypadków zachorowania i szacuje się, że w ich wyniku zmarło około tys. osób. 90% wszystkich zgonów wywołanych malarią występuje w Afryce Subsaharyjskiej. W roku 2012, malaria zabiła ok. 482 tys. dzieci poniżej piątego roku życia. To oznacza, że każdego dnia umiera 1300 dzieci zakażonych malarią.

Obszary malaryczne

Obszary występowania malarii, im ciemniejszy kolor tym wyższe ryzyko zarażenia, autor mapy: Mick Høy cc by-nd 2.0

Pomimo tych alarmujących danych, w ostatnich latach postęp w zwalczaniu malarii jest ogromy (choć wciąż niewystarczający). Pomiędzy rokiem 2000 i 2012 zapadalność na malarię na świecie zmniejszyła się o 25%, a 1/3 w Afryce. Śmiertelność spowodowana malarią zmniejszyła się w tym okresie o 42% (w Aftyce spadek o połowę). Choć łączne wydatki krajów na walkę z malarią znacząco wzrosły w ostatniej dekadzie, to wciąż są niewystarczające, by osiągnąć 4 i 6 Milenijne Cele Rozwoju. 52 kraje na dobrej drodze by o 3/4 zmniejszyć zapadalność na malarię, jednak zachorowalność w tych krajach stanowi zaledwie 4% przypadków malarii. W 18 krajach, w których malaria jest największym problemem, odpowiadających za 80% przypadków malarii, działania na rzecz zahamowania choroby są zbyt słabe. Około 40% zgonów wywołanych malarią nastąpiło tylko w dwóch krajach: Nigerii i Demokratycznej Republice Konga.

Co można zrobić? Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje 3 główne kierunki działań w celu kontrolowania malarii w regionach zagrożonych:

  • szybka diagnostyka (malaria rozwija się w organizmie bardzo szybko) i skuteczne leczenie
  • dystrybucja nasączonych insektycydami moskitier
  • opryski środkami o przedłużonym działaniu owadobójczym ścian i dachów domów oraz pomieszczeń gospodarczych zamieszkiwanych przez zwierzęta hodowlane.
Saumo Mpotwile i jej córka, Anali, w ich domu w miejscowości Lupiro. Ma zainstalowany komary pułapki w jej domu. Oprócz budowy nowego domu w sposób, który redukuje komary najbliższych, i oddanie jej ekrany na wszystkich oknach, ona również korzysta łóżko-NET, z których jeden, że kupił z własnych pieniędzy. (Ifakara, Tanzania, 2007) fot. Gates Foundation CC BY-NC-ND 2.0

Saumo Mpotwile z córką Anali, w ich domu w miejscowości Lupiro w Tanzanii. W domu mają zainstalowane pułapki na komary, moskitiery w oknach oraz moskitiery nad łóżkami, 2007
fot. Gates Foundation CC BY-NC-ND 2.0

Źródło: UNICEF

Źródło: UNICEF

Zapobieganie ukąszeniom komarów, najbardziej aktywnych między zmierzchem a świtem, jest pierwszą i najprostszą formą ochrony przed malarią. Dlatego tak ważna jest odpowiednia odzież, spanie pod moskitierami i używanie środków odstraszających komary. W 2013 roku dostarczono do krajów występowania malarii blisko 140 mln. moskitier, tj. dwa razy więcej nie w 2012 r. Szacuje się, że w 2014 dostarczonych zostanie ok. 200 mln. Choć dostęp do moskitier jest znacznie lepszy niż jeszcze kilka lat temu, to wciąż jest on niewystarczający. Ok. 4% ludności żyjących na obszarach malarycznych była chroniona poprzez opryski.

W latach 2010-2012 znacząco wzrósł dostęp do szybkich testów diagnostycznych, badań mikroskopowych, również w publicznej służbie zdrowia.

Dowiedz się więcej

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ

World Malaria Day [WHO]

Wszystko o malarii

Afryka: zmiany klimatu zaprowadzą malarię na wyżyny?

 

Tagi: , , , ,

Grudzień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 1 stycznia 2025
    Światowy Dzień Pokoju

Zapisz się do newslettera