Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur – coroczne święto obchodzone 26 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1997 roku (rezolucja 52/149 z 12 grudnia) na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej.
Data nie jest przypadkowa. Upamiętnia wejście w życie Konwencji w Sprawie Zakazu Stosowania Tortur oraz Innego Okrutnego, Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania, uchwalonej w 1984 roku.
Obchody Dnia Pomocy Ofiarom Tortur mają na celu wspieranie działań na rzecz wyeliminowania tortur i skutecznej realizacji postanowień Konwencji. Biorą w nim czynny udział m.in. Międzynarodowa Rada Rehabilitacji Ofiar Tortur (IRCT) założona w 1985 roku przez Inge Genefke oraz Amnesty International działające w wielu krajach.
Tortury są zbrodnią w świetle prawa międzynarodowego. Zakaz stosowania tortur jest absolutny i jednoznaczny. Żadna z takich okoliczności jak stan wojny, atak terrorystyczny, brak wewnętrznej stabilizacji politycznej, lub jakakolwiek inna sytuacja wyjątkowa, nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla stosowania tortur.
Ban Ki-moon
Włącz się w kampanię Amnesty International „Stop torturom”. Nic nie usprawiedliwia tortur. Tortury są nielegalne i nieludzkie. Globalny zakaz tortur wyraźnie nie wystarcza – na całym świecie ludzie wciąż są poddawani torturom. Chcemy stanąć między oprawcami a ofiarami: domagać się obecności prawników podczas przesłuchań, pomocy lekarzy dla torturowanych oraz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Na całym świecie państwa torturują ludzi. Amnesty International od 50 lat zajmuje się kampanią przeciwko torturom. Trzydzieści lat temu, dzięki skoncentrowanym działaniom, udało się doprowadzić do przyjęcia na forum ONZ Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur. Jednak dziś wiele państw łamie jej postanowienia. Dlatego AI startuje z nową, globalną kampanią „Stop torturom”.
Chcemy stanąć między oprawcami a torturowanymi: domagać się obecności prawników podczas przesłuchań zatrzymanych, pomocy lekarzy dla ofiar tortur oraz pociągnięcia oprawców do odpowiedzialności. Ale nie jesteśmy w stanie uczynić tego sami, potrzebujemy Twojej pomocy. Możesz poznać prawdę o skali stosowania tortur na świecie i zaangażować się w kampanię Stop torturom. Razem możemy zmusić władze państw, by dotrzymały swoich obietnic; interweniować tam, gdzie ludzie są torturowani; nagłaśniać historie ofiar tortur.
Stań między katem a ofiarą! Powstrzymaj tortury. Podpisz petycję ws. osób z Meksyku, Nigerii, Uzbekistanu, Maroka i Filipin, które walczą o sprawiedliwość
Źródło: Amnesty International