Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzony jest corocznie 19 sierpnia w celu oddania hołdu osobom, które pomagając potrzebującym ryzykują własnym życiem i
zdrowiem, obchody dnia mają również na celu zwiększenie świadomości na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i zrozumienie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie.
Podczas zamachu bombowego na Hotel Canal w Bagdadzie w dniu 19 sierpnia 2003 r. zginęło 22 pracowników pomocy humanitarnej, w tym specjalny przedstawiciel ONZ Sekretarz ds. Iraku Sergio Vieiro de Mello. Pięć lat później Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję wyznaczającą na dzień 19 sierpnia Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
W roku 2017 nadrzędnym celem towarzyszącym obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej jest budowanie świadomości, że ludność cywilna nigdy nie może być
traktowana jako strona konfliktu i nie powinna być celem ataków i przemocy podczas konfliktu.
Na całym świecie osoby zaangażowane w pomoc humanitarną pracują w trudnych i niebezpiecznych warunkach. W ciągu ostatnich 20 lat ponad 4 tysiące pracowników pomocy humanitarnej zostało zaatakowanych. W samym 2016 r. zginęło 91 pracowników pomocy, 88 zostało rannych, a 73 zostało porwane. Większość tych ataków miała miejsce w pięciu krajach: Sudanie Południowym, Afganistanie, Syrii, Demokratycznej Republice Konga i Somalii.
Więcej informacji: worldhumanitarianday.org