29 września

 

Dzień Kuriera i Przewoźnika

Jeśli dziś kurier przywiezie nam paczkę, złóżmy mu najlepsze życzenia. 29 września jest bowiem świętem kurierów i przewoźników. Wybrano ten dzień, gdyż tego dnia Kościół Katolicki obchodzi święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Obchody zainicjowały firmy spedycyjne w 2004 roku, by zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę kuriera i firm przewozowych w gospodarce.

Kurier rowerowy, Kair, Egipt. Fot. Romel Jacinto, CC BY-NC-ND 2.0

O tym jak ważna jest to rola przekonał się każdy, kto robił zakupy w internecie, czy przesyłał ważne dokumenty. Szybkość i nastawienie na cel są największymi zaletami tego rodzaju przesyłek. Kurierzy czasem też otrzymują nietypowe zadania… Na przykład pracownicy firmy DHL przewieźli do Nepalu prawie tonę ekwipunku na wyprawę na Mount Everest polskiej dziennikarki i podróżniczki, Martyny Wojciechowskiej. TNT Express transportowało tkanki toruńskich łabędzi, zarażonych wirusem ptasiej grypy, z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do laboratorium w Wielkiej Brytanii. UPS pobił zaś rekord w dziedzinie przewozów wielkogabarytowych, transportując 2 rekiny wielorybie z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych, specjalnie przystosowanym Boeingiem 747.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że sektor transportowy korzysta głównie z samochodów i samolotów, przez co generuje 1/5 światowej emisji dwutlenku węgla. W znacznym stopniu ma to wpływ na ocieplanie się klimatu. Firmy kurierskie są tego świadome, dlatego wprowadzają coraz więcej rozwiązań prośrodowiskowych. Większość przedsiębiorstw zaczęła realizację programów ochrony środowiska w 2007 roku, choć niestety niektóre firmy nie zrobiły tego do dziś.

Przesyłka https://www.flickr.com/photos/42961083@N06/3955995684 autor: quijonido, licencja CC BY 2.0

Przesyłka. Fot. quijonido, CC BY 2.0

A w jaki sposób kurierzy ograniczają swój wpływ na środowisko? Oto kilka przykładów.

Najważniejsze jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, dlatego też wiele przedsiębiorstw wdraża ciekawe rozwiązania. DHL realizuje program GoGreen, optymalizujący trasy przejazdu. W UPS można wykupić specjalną usługę Carbon Neutral. Dzięki niej firma kupuje certyfikowane jednostki emisji dwutlenku węgla, które neutralizują negatywny wpływ na środowisko konkretnej przesyłki. Także flota, to coraz częściej auta napędzane paliwami alternatywnymi: skompresowanym gazem naturalnym, gazem płynnym, propanem oraz elektrycznością. GLS kładzie również nacisk na ecodriving, czyli ekologiczną jazdę, pozwalającą na zużywanie jak najmniejszej ilości paliwa. DB Schenker oferuje zaś usługi intermodalne i kolejowe, między najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi w Europie i na świecie.

Dbałość o środowisko nie skupia się tylko na samochodach i emisji CO2. Firmy kurierskie minimalizują także ilość wytwarzanych odpadów, poprzez wprowadzanie elektronicznych dokumentów. UPS zastąpił w sortowniach torby jednorazowe na takie, które są wykonane z materiału wielokrotnego użytku. Niektóre budynki, należące do firm kurierskich, posiadają zbiorniki na wodę deszczową, systemy fotowoltaiczne, czy też wykorzystują odnawialne materiały budowlane i pompy ciepła. Firma DB Schenker dodatkowo angażuje swoich pracowników w wolontariat „Zielony Czas Pomagania”. Razem z dostawcami i klientami realizowane są różne projekty prośrodowiskowe, np. warsztaty dla dzieci, zalesianie terenów wokół oddziałów, czy oczyszczanie jezior i rzek.

Wszystkie te działania pozwalają firmom na obniżenie kosztów, ale przede wszystkim mają pozytywny wpływ na środowisko. Dlatego wybierając firmę kurierską dla naszej przesyłki, warto zwrócić uwagę, kto i w jaki sposób będzie ją transportował. Jeśli jednak potrzebujemy kuriera na terenie miasta, dobrze wybrać najbardziej ekologiczny transport, czyli po prostu kuriera rowerowego.

Dowiedz się więcej:

DB Schenker udostępnia ekokalkulator wpływu na środowisko różnych środków transportu:

Anna Tomaniak

Tagi: , , , ,

Styczeń 2025

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera