Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.
Ten cytat można odczytać bardzo dosłownie, mając na myśli konkretny egzemplarz kurzący się na półce. Ileż to fantastycznych książek mamy w swoich prywatnych biblioteczkach, przeczytanych raz lub dwa? Straszliwe marnotrawstwo, nie sądzicie? Wiem, wiem, wydawcy narzekają, że Polacy kupują coraz mniej książek i coraz mniej czytają (poczytaj o tym więcej w artykule poświęconym Światowemu Dniu Książki). Ale wyobraźcie sobie taki nagłówek w gazetach: „Polacy czytają coraz więcej, ale kupują coraz mniej książek. W każdej bibliotece osiedlowej kilkadziesiąt nowości wydawniczych tygodniowo!”.
Nie namawiam do tego, żebyście przestali kupować książki, ale żebyście się nimi dzielili z przyjaciółmi i znajomymi. I częściej korzystali z dobrodziejstwa bibliotek! Jeśli dawno tam nie zaglądaliście, może nawet od czasów szkolnych/studenckich, to 8 maja to jest ten dzień, kiedy warto bibliotekę odwiedzić. W tym dniu obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, a przy okazji rozpoczynają się obchody Tygodnia Bibliotek i z tej okazji, oprócz zwykłego wypożyczania książek, biblioteki zaplanowały mnóstwo ciekawych wydarzeń, spotkań z autorami, wystaw, konkursów, warsztatów itp. Im więcej osób z biblioteki regularnie korzysta, tym większa szansa na zdobycie funduszy na zakup nowości. Uwaga! Dzień Bibliotek to zwykle dzień bez kar bibliotecznych! Możesz tego dnia bezpiecznie oddać zalegające od dawna książki bez obawy o kary finansowe.
Wyzwanie:
Zapisz się do biblioteki i z niej korzystaj. Nie tylko oszczędzisz drzewa, ale przy okazji możesz poznać kogoś ciekawego i porozmawiać o książkach.
Zanieś do biblioteki książki, z których nie korzystasz. Może ktoś inny je przeczyta. Wspomóż biblioteki w krajach Globalnego Południa.
Zobacz co jeszcze możesz zrobić Ty dla biblioteki!
Zobacz, jak pomysłowo do swoich nowości zachęcają bibliotekarki z Lublina.
Obejrzyj najpiękniejsze biblioteki świata i mobilne biblioteki dostarczające książki do mniejszych miejscowości na całym świecie. Chcesz wiedzieć więcej o bibliobusach – przeczytaj artykuł na stronie Programu Rozwoju Bibliotek.
Zobacz pokrzepiający film o nauczycielu-bibliotekarzu z małej miejscowości w Kolumbii, który od 10 lat prowadzi mobilną osiołkową bibliotekę Biblioburro dostarczając, za pomocą dwóch osłów, książki do dzieci ze środowisk wiejskich.