Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online poprzez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).
Hasło obchodów w 2016 roku „Lepszy internet zależy od Ciebie!” zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania – w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.
Już od stycznia w całej Polsce lokalni organizatorzy mogą angażować się w akcje z okazji DBI. W 2015 r. zorganizowano ich aż 1523. Tradycyjnie, lokalni organizatorzy tegorocznych obchodów, którzy zgłoszą swoje działania na rzecz bezpieczeństwa online poprzez stronę www.dbi.pl i do końca marca prześlą sprawozdanie ze zrealizowanych akcji, wezmą udział w konkursie z nagrodami (zapoznaj się z regulaminem konkursu, plik PDF).
Jak co roku, centralnym punktem obchodów DBI w Polsce będzie konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi, która odbędzie się 9 lutego 2016 roku.
Obchodom DBI 2016 we wszystkich krajach europejskich towarzyszyła kampania medialna „Play your part for a better internet!” (w Polsce realizowana pod hasłem „Lepszy internet zależy od Ciebie”).
Źródło: Polskie Centrum Programu Safer Internet