W listopadzie odbędzie się już 24 edycja Tygodnia Edukacji Globalnej. Odbędzie się jak zwykle, w trzecim tygodniu listopada od 14 do 20.
Tydzień Edukacji Globalnej (Global Education Week) to ogólnoświatowa inicjatywa podnosząca świadomość i wezwanie do wspólnego przemyślenia i zmiany naszego świata, wykorzystująca edukację globalną jako narzędzie solidarności i zmiany.
Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej brzmi: Solidarnie ponad granicami!
Rok 2022 pełen jest wydarzeń, które jednoznacznie pokazują wagę uświadamiania młodszym i starszym globalnych współzależności: niekończąca się pandemia Covid-19, niestabilna sytuacja w Afganistanie, Syrii i Iraku, co z kolei powoduje zwiększenie ruchów migracyjnych do Europy, a dalej kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, agresja Rosji w Ukrainie i przyjazd do Polski ponad 2 milionów uchodźców i uchodźczyń.
Wszystkie te globalne wyzwania widoczne są też w statystykach. Już teraz wiemy, że liczba przymusowo przesiedlonych ludzi na świecie przekroczyła w 2022 roku 100 milionów osób, czyli ponad 1 procent światowej populacji (wg Agencji ONZ ds. Uchodźców/UNHCR).
Ważne jest zatem, by solidaryzować się zarówno z tymi, którzy są blisko, jak z tymi przybywającymi z daleka. By wspierać tych, którzy Unii Europejskiej poszukują schronienia i bezpieczeństwa, jak i z tych, którzy w naszym imieniu działają w terenie, niosąc pomoc humanitarną i rozwojową najbardziej potrzebującym.
Przyglądając się zatem temu co blisko i temu, co daleko, zachęcamy w tym roku, aby tematyka TEG skupiła się wokół trzech priorytetów: Ludzie, Współpraca, Pokój.
Temat migracji nadal pozostaje jednym z ważniejszych, które w 2022 poruszamy prowadząc działania w obszarze edukacji globalnej. Warto jednak pamiętać, że temat ten wiąże się z wieloma innymi zagadnieniami edukacji globalnej: kryzysem klimatycznym, katastrofami ekologicznymi i koniecznością ochrony środowiska naturalnego, nierównościami ekonomicznymi i społecznymi.
Wczesne szacunki Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) sugerują, że w przypadku przedłużającego się konfliktu zbrojnego tylko w Ukrainie, dziewięciu na dziesięciu Ukraińców/Ukrainek może zostać zepchniętych w ubóstwo i skrajną niestabilność ekonomiczną. W obliczu inwazji na Ukrainę współpraca na rzecz rozwoju nigdy nie była tak ważna. Ponadto, trwające konflikty zbrojne na całym świecie, powodują wiele nowych wyzwań: rosnące ubóstwo ze względu na zakłócone łańcuchy dostaw, gwałtowny wzrost cen żywności, energii, transportu i innych podstawowych usług i/lub produktów.
O tym wszystkim uczy nas edukacja globalna.
Źródło informacji: Grupa Zagranica