Wegetarianie mają słabe kości i anemię. Tylko białko zwierzęce daje siłę i budulec dla mięśni, więc aby być dobrym sportowcem, trzeba jeść mięso. Gdyby człowiek miał jeść tylko rośliny, nie miałby kłów i krótkiego układu pokarmowego. Lekarze zalecają jedzenie 1-2 porcji mięsa tygodniowo, więc muszę podawać je moim dzieciom, by były zdrowe.
Wokół wegetarianizmu narosło wiele mitów, wśród których króluje ten o przyswajaniu wyłącznie żelaza hemowego. Towarzyszy mu opowieść o aminokwasach egzogennych, których nie sposób dostarczyć organizmowi tylko z roślin.
Aby odczarować wegetarianizm Międzynarodowa Unia Wegetariańska (International Vegetarian Union – IVU) podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego ustanowiła 1 października Światowym Dniem Wegetarianizmu. Miało to miejsce 22 listopada 1977 roku w New Dehli. Celem święta jest promowanie walorów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych stosowania bezmięsnej diety. Światowy Dzień Wegetarianizmu zwraca uwagę ludzi na prawo zwierząt do życia w godnych warunkach i rozpoczyna miesiąc dobroci dla zwierząt, którym tradycyjnie jest październik. Warto pamiętać, że 1 listopada przypada Światowy Dzień Wegan, który propaguje dietę wyłącznie roślinną, wolną od wszelkich form przemocy wobec zwierząt.
Tymczasem naukowcy z całego świata są zgodni co do tego, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania oraz dla sportowców. (Stanowisko American Dietetic Association). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje wyroby mięsne, takie jak wędliny i przetwory za rakotwórcze, równolegle jednak stoi na stanowisku, że jedzenie mięsa 1-2 razy w tygodniu należy do zdrowych nawyków. Jak to zatem z mięsem jest? Zdrowe czy niezdrowe?
Pobierz cały pakiet
Spis treści:
- Zamknij oczy, otwórz buzię!
- Podyskutujmy…
- Take Your Seat – szkolny Szczyt Klimatyczny
- Poker kryterialny
- Wegetariańska piramida zdrowego żywienia
- Skąd czerpać składniki odżywcze?
- Sportowcy „na weganie”
- Kiełkownica w klasie
- Wspólne gotowanie
- Portret z banana
- Wegetariańskie fakty i mity
- Z wizytą w gospodarstwie ekologicznym
- Warzywno-owocowe przypinki z filcu
A na zachętę:
Opublikowano w ramach projektu „Źródła skutecznej edukacji globalnej” Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2019 r.