Światowy Dzień Lalki ogłoszony został 1986 roku przez amerykańską kolekcjonerkę lalek Mildred Seeley. Od tej pory obchodzimy go co roku w drugą sobotę czerwca. Jedną z proponowanych przez kolekcjonerkę form świętowania jest obdarowywanie bliskich lalką. Przez formę obchodów tego wyjątkowego dnia Seelely chciała zwrócić uwagę nie tylko na lalki same w sobie, ale również uczcić ideę opiekowania się i miłości otrzymywanej od ludzi, którzy podarują komuś lalkę.
Z przyjemnością zapraszamy – zarówno dziewczyny, jak i chłopców – do wspólnego odkrywania świata lalek. Na kolejnych stronach pokażemy wam, jak z niedrogich, prostych materiałów samodzielnie wykonać lalki inspirowane różnymi kulturami z całego świata. Zachęcamy do wykonania lalki dla siebie, ale jesteśmy pewni, że obdarowanie kogoś bliskiego własnoręcznie wykonaną lalką, sprawi dużo radości zarówno twórcy, jak i obdarowanemu.
Pobierz cały pakiet.
Spis treści:
- Wprowadzenie
- Słowiańskie motanki (Ukraina, Białoruś, Rosja)
- Jaka to lalka? (Ukraina, Białoruś, Rosja)
- Zrób swoją żadanicę – lalkę spełniającą życzenia (Białoruś)
- Zrób motankę z włóczki (Ukraina)
- Piżo i Penda – Bułgarskie martenice pełne miłości (Bułgaria)
- Ziarnuszki – słowiańskie lalki zapewniające dobrobyt (Rosja) 1
- Męska lalka – koń
- Zrób swój upcyklingowy naszyjnik mocy z lalką
- Worry Dolls – laleczki na zmartwienia (Gwatemala)
- Ołówek z zulu doll (RPA)
- Tihu – lalka Indian Pueblo wywołująca deszcz (Ameryka)
- Radżasthańskie marionetki (Indie)
- Teatr na wodzie (Wietnam)
A na zachętę:
Opublikowano w ramach projektu „Źródła skutecznej edukacji globalnej” Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”, współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018 r.