Wg raportu TNS OBOP za 2014 roku sporządzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wciąż 61% polskiego społeczeństwa aprobuje przemoc w wychowaniu, a 33% dorosłych uważa, że bicie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.
Wierzymy, że czytelnicy i czytelniczki EkoKalendarza nie mają wątpliwości, że przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna) jest najgorszą z możliwych rzeczy jakie mogą spotkać dziecko. Ale nie wystarczy być dobrym rodzicem dla własnego dziecka, ale także reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec dzieci. Nie reagując – przyzwalamy.
Przemoc domowa a kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.
Organizacje pomagające ofiarom przemocy w rodzinie informują o wzroście przypadków przemocy domowej. Doniesienia takie napływają z różnych stron świata. Zamknięcie na małej powierzchni, lęk o zdrowie, pracę, niepewność jutra wywołują wiele trudnych emocji. To widoczny efekt kwarantanny i dotyczy wszystkich krajów, w których wprowadzono element izolacji społecznej – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji „HumanDoc”. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci i młodzież, zamknięte w domu ze swoimi oprawcami, bez możliwości uzyskania wsparcia np. w szkole, świetlicach czy u sąsiadów czy dalszej rodziny (zgodnie z przepisami dzieci i młodzież do 18 roku życia przez kilka tygodni nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania bez opieki dorosłego, wciąż z domu nie mogą wychodzić dzieci poniżej 13 lat).
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna kampanię “Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci, bo kwarantanna NIE izoluje od przemocy! Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.
Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo, że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji.
Przeczytaj dlaczego tak trudno reagować na przemoc i jak to robić z głową, by nie zaogniać sytuacji w artykule mamy-lekarki Oli Budzowskiej z bloga Róża marzy.
Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele, Wychowawcy
właściwie wszyscy, lub prawie wszyscy dorośli powinni już zdawać sobie sprawę z faktu, że stosowanie przemocy jest niewłaściwe. Nie powinien też budzić wątpliwości fakt, że bicie to akt przemocy. Ten kto bije – stosuje przemoc i to jest złe. Skoro tak, to jak wyjaśnić fakt, że ponad połowa dorosłych Polaków, wciąż dopuszcza, czy wręcz aprobuje sytuacje, w której rodzic bije dziecko? (…)
Pięć lat temu, w 2010 r., po długotrwałej batalii w Parlamencie, w Polsce wprowadzono całkowity zakaz bicia dzieci. Pamiętam głosy przeciwników wdrożenia tych przepisów, mówili: „to zamach na autonomię rodzicielską”, „będzie pretekst do zabierania dzieci”, „zacznie się szukanie „haków” na kochających i troskliwych rodziców”. Nic takiego na szczęście się nie stało.
Nie wolno stawiać względem siebie praw rodziców i praw dziecka. Nigdy nie należy zapominać, że swoboda dorosłych w wychowaniu i poszanowanie ich prywatności w tym względzie są ograniczone. Granica przebiega w miejscu gdzie zaczyna się krzywdzenie drugiego człowieka. Dziecko nie jest i nie może być traktowane jako własność dorosłych, a pod pretekstem wychowania nie wolno go krzywdzić, poniżać i wreszcie bić.
Bicie dziecka jest porażką wychowania, przegraną dorosłego z własną frustracją i świadectwem braku jego kompetencji wychowawczych.
Rodzinny, ciepły i bezpieczny dom nie może istnieć przy stosowaniu przemocy. Natomiast pozytywne rodzicielstwo może obejść się bez przemocy. Pozytywny rodzic, to taki, który posiada umiejętność radzenia sobie z dzieckiem w sposób bezprzemocowy, ucząc go odpowiedzialności i poszanowania praw każdego człowieka.
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak
Dowiedz się więcej:
Kampania Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ. MASZ PRAWO, której celem jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Kampania Rzecznika Praw Dziecka „Bicie, czas z tym skończyć” na rzecz upowszechnienia wiedzy o zasadności istnienia w polskim prawie przepisu zakazującego stosowania kar cielesnych.