Światowy Dzień Meteorologii obchodzimy corocznie 23 marca na pamiątkę wejścia w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, powstałej w 1873 roku. Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu (narodowi), niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.
Każdego roku obchody Światowego Dnia Meteorologii poświęcone są jednemu tematowi. Od kilku już lat tematy te koncentrują się wokół problemu globalnych zmian klimatu, w 2015 hasłem, które przyświeca obchodom jest „Wiedza o klimacie dla działań na rzecz klimatu”. Wybór tematów wskazuje na wagę problemu, jakim są zmiany klimatu.
W niniejszym pakiecie zachęcamy Was do obserwowania i analizowania pogody oraz eksperymentowania.
Jeśli zainteresował Was temat pogody i klimatu, zajrzyjcie również do naszych pakietów na: Dzień Wiatru, Światowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych i Dzień Niedźwiedzia Polarnego (znajdziecie tam wiele pomysłów na zajęcia o zmianach klimatu)
A na zachętę:
Michel Jarrud, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, w orędziu z okazji Światowego Dni Meteorologii 2015 r. napisał: „Zmiany klimatyczne mają wpływ na nas wszystkich. Dotyczą praktycznie każdego sektora społeczno-gospodarczego, od rolnictwa do turystyki, od infrastruktury do zdrowia. Wpływają na zasoby strategiczne, takie jak woda, żywność i energia. To spowalnia, a nawet zagraża zrównoważonemu rozwojowi, oczywiście, nie tylko w krajach rozwijających się. Koszty zaniechania działań są wysokie i będą nadal rosnąć, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych i zdecydowanych kroków. Informacje na temat pogody i klimatu oraz jego zmienności i zmian są tak zakorzenione w naszym codziennym życiu – od codziennych prognoz pogody do sezonowych prognoz klimatu – że czasem łatwo zapomnieć o tym, jak ogromna ilość obserwacji, obliczeń i analiz jest niezbędna, aby powstały produkty informacyjne. (…) Postęp naukowy w meteorologii i klimatologii w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat jest rzeczywiście jednym z najbardziej znaczących we wszystkich dyscyplinach naukowych. Wiedza o klimacie zgromadzona w ciągu ostatniej dekady jest nieocenionym źródłem i warunkiem podejmowania decyzji i działania na rzecz klimatu. Liczne dane dotyczące rosnącej temperatury, topnienia lodowców, wzrostu poziomu morza, występowania ekstremalnych warunków pogodowych, potwierdzają, że klimat się zmienia, głównie z powodu działalności człowieka, zwłaszcza w zakresie emisji gazów cieplarnianych, które osiągają rekordowo wysoki poziom. Nauka daje nam pełne przekonanie, że możemy jeszcze odwrócić bieg i złagodzić skutki zmian klimatu do akceptowalnego poziomu. Dziś niewiele osób kwestionuje dowody tych zmian i odpowiedzialności, jaką ponosimy wobec przyszłych pokoleń. Może wiedza o klimacie mogłaby przyczynić się do podejmowania najlepszych decyzji.”