8 stycznia obchodzimy dość nietypowe, ale jakże potrzebne święto – Dzień Sprzątania Biurka. W kwestii sprzątania i porządku od lat ścierają dwie frakcje. Jedna twierdzi, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu (sam Albert Einstein powiedział podobno: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?). Nieład nieładem, ale nie ulega wątpliwości, że kubki z pozasychaną kawą, brudne talerze, śmieci wysypujące się z kosza czy klejące plamy na biurku mogłyby raz na jakiś czas znikać z miejsca pracy. Pytanie tylko czy święto raz w roku wystarczy…
Nie ważne czy jesteś porządnisiem czy bałaganiarzem Dzień Sprzątania Biurka może stać się impulsem wprowadzenia proekologicznych nawyków okołobiurkowych.
Jednostronnie zadrukowany papier odkładaj (równo) do pudełka i wykorzystuj do wydruków roboczych lub do notatek. Do drukarki wkładaj papier niepozaginany i bez zszywek!
Zamiast kupować karteczki do notatek potnij na mniejsze kawałki niepotrzebny jednostronnie zadrukowany papier, dopasuj wielkość do swojego ulubionego rozmiaru karteczek, możesz przygotować karteczki w różnych rozmiarach. Najwygodniej pociąć papier za pomocą gilotyny, ale jeśli jej nie masz możesz skorzystać z nożyka do papieru lub nożyczek. Osoby bardziej zaawansowane w pracach manualnych mogą wykonać z makulaturowego papieru notes.
Zamiast kupować organizer biurkowy możesz go wykonać własnoręcznie z różnych materiałów, inspiracje możesz znaleźć na naszej tablicy na Pintereście, albo zwyczajnie wykorzystać pęknięty kubek lub puszki po groszku czy kukurydzy.
Poza tym:
- ograniczaj drukowanie – w miarę możliwości teksty czytaj na komputerze (jeśli masz problemy z czytaniem, po prostu powiększ widok) mniej ściętych drzew i mniej papierów na biurku
- zrezygnuj z subskrypcji papierowych katalogów – mniej ściętych drzew, mniej pokus i mniej śmieci na biurku
- nie używaj dużych kartek do krótkich notatek – skorzystaj z małych karteczek
- nie dopuść, by po biurze walały się śmieci, których nie można wyrzucić do standardowych pojemników, przygotuj pojemniki do odkładania niepotrzebnych płyt CD i innych odpadów problemowych i raz na jakiś czas oddaj je do utylizacji lub ponownego wykorzystania
- przygotuj pojemnik na makulaturę, której już nie na się wykorzystać do notatek
- korzystaj z długopisów z wymiennymi wkładami zamiast z jednorazówek
- korzystaj z jednego (wielorazowego) najlepiej charakterystycznego (by nie mylił się z innymi) kubka i zamiast brudzić nowy, umyj ten użyty – dzięki temu na biurku będzie najwyżej jeden brudny kubek a nie kilka. Tak samo rób z łyżeczką i talerzem.