2 października

 

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła nosi imię totalitaryzmu, czy święte imię wolności i demokracji?
„Oko za oko” czyni wszystkich ślepymi.
Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić.

Mahatma Gandhi, Historia moich zmagań z prawdą, 1927

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w tym roku obchodzone po raz ósmy.

Rzeźba Karla Fredrika Reuterswärdaa „Non-Violence” w Malmö (Szwecja). Ten szwedzki artysta, wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r., zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu. Najsłynniejsza znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. fot. Beth, CC BY-NC 2.0

Rzeźba Karla Fredrika Reuterswärdaa „Non-Violence” w Malmö (Szwecja). Ten szwedzki artysta, wstrząśnięty bezsensowną śmiercią Johna Lennona w 1980 r., zaczął stawiać takie rzeźby w miastach na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Göteborgu. Najsłynniejsza znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Fot. Beth, CC BY-NC 2.0


Mahatma Gandhi wierzył, że stosowanie przemocy w celu stworzenia pokojowego społeczeństwa jest działaniem nieracjonalnym oraz że mieszkańcy i mieszkanki Indii nie powinni okazywać nienawiści w walce o wolność od kolonializmu. O społeczne i polityczne należy dopominać się drogą pokojową, co nie oznacza bierności, ignorowania konfliktu czy też „chowania głowy w piasek”.

Kluczowa w teorii unikania przemocy zasada mówi, że władza rządzących zależy od zgody społeczeństwa. Stosując bierny opór, obywatele i obywatelki jasno dają do zrozumienia, że nie akceptują działań władzy i nie godzą się na współpracę. W praktyce swoją niezgodę można okazywać np. poprzez organizację pokojowych demonstracji (marsze, czuwania, blokady), pisanie petycji, bojkot, obywatelskie nieposłuszeństwo, zwracanie odznaczeń, rezygnację ze stanowisk.

W Polsce przykładem działań non-violence było np. noszenie po ogłoszeniu stanu wojennego czarnych wstążeczek, oporników, plakietek „Solidarności”. Wcześniejszym przykładem może być okres żałoby narodowej po powstaniu styczniowym, kiedy ubierano się – wbrew panującej modzie – na czarno. Władze carskie bezskutecznie próbowały tego zakazać. Urzędnikom nakazano, by nie załatwiali spraw petentek przychodzących w czarnym ubraniu.

Wyzwanie
Amnesty International prowadzi kampanię na rzecz Traktatu o handlu bronią. Celem jest zahamowanie przepływu broni konwencjonalnej i amunicji, pogłębiających przemoc wobec cywilów. Miliony ludzi na całym świecie wezwało rządy, aby przyjęły Traktat i jego zdecydowane postanowienia, które będą chronić ludzkie życie. We wrześniu 2014 roku liczba ratyfikacji dokumentu przekroczyła 50, co oznacza, że za niecałe 3 miesiące wejdzie on w życie! Państwa, które go przyjęły, nie będą mogły przekazywać broni konwencjonalnej do krajów, w których broń ta zostałaby użyta do popełnienia lub ułatwienia naruszeń praw człowieka, w tym ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych.Wezwij pozostałe rządy do ratyfikacji traktatu!

Wezwij polskich posłów i posłanki do ratyfikacji Konwencji o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Podpisz apel!

Czy znasz laureatów i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla? Poszukaj o nich informacji i zastanów się, który bądź która z nich wydaje Ci się najbardziej inspirującą postacią. Komu ze współcześnie żyjących przyznałbyś tę nagrodę?

 

Dowiedz się więcej:
Oficjalna strona Dnia bez Przemocy
O obywatelskim nieposłuszeństwie
O protestach ruchu ekologicznego przeciwko budowie autostrady A4 przez środek parku krajobrazowego na Górze Św. Anny

Tagi: ,

Listopad 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
3
4
5
6
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
10
11
12
13
14
15
16
17
18
  • Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera