31 grudnia

 

Sylwester bez fajerwerków – pakiet edukacyjny

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Noc sylwestrowa kojarzy się z szampańskim nastrojem, toastem noworocznym wznoszonym o północy, a także widowiskiem na ciemnym niebie… i hałasem. Setki wybuchów petard, sztucznych ogni i rac – to widać, słychać i czuć. Hałas budzi przerażenie przede wszystkim wśród zwierząt, ale także ludzi, dzieci, osób w spektrum autyzmu, z zespołem stresu pourazowego, z nadwrażliwością słuchową. Czuć zapach różnych substancji, pyłów i gazów, które uwalniają się do atmosfery w czasie wybuchów. Jakość powietrza w tym czasie dramatycznie się pogarsza. A widać nie tylko piękne fajerwerki, ale również – szczególnie w kolejnych dniach – pozostałości po petardach, martwe ptaki oraz ogłoszenia o psach-zgubach, które w popłochu zerwały się ze smyczy przerażone hałasem.

Czytaj więcej ›

31 grudnia

 

Sylwester

Wystaszony piesek na tle okna z fajerwerkami i napis nie strzelaj w sylwestra Współcześnie Sylwester kojarzy nam się z nocą z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy szampańską zabawą żegnamy odchodzący, stary rok i witamy nowy rok kalendarzowy. Oznacza to, że Ziemia obiegła całą drogę po orbicie Słońca i znalazła się w tym samym położeniu co rok wcześniej, minął więc pełny rok słoneczny, nazywany inaczej kalendarzowym. O północy składamy sobie życzenia noworoczne i wznosimy toast za pomyślność w nowym roku.
Niewielu z nas wie, że Sylwester był pierwotnie świętem liturgicznym, w takcie którego wspominano papieża Sylwestra, świętego katolickiego i prawosławnego, a przede wszystkim patrona zwierząt domowych! A skoro już mowa o zwierzętach, zadbajmy o nie szczególnie tej nocy, chroniąc je przed stresem związanym z wybuchami rac, petard i sztucznych ogni. Warto przyłączyć się do akcji: „Nie strzelam w Sylwestra”!

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , ,

24 grudnia

 

Wigilia Bożego Narodzenia

Przed nami jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – Boże Narodzenie – które poprzedzi oczywiście wieczór wigilijny. Wigilia to po łacinie „czuwanie” i pierwotnie używano tego słowa dla oznaczenia nocnej straży, natomiast w kościołach chrześcijańskich mianem „wigilii” określano dzień poprzedzający wielkie święto, czyli w tym wypadku – narodziny Jezusa w Betlejem. Bezpośrednie pochodzenie wigilii wiąże się z wprowadzeniem świąt Bożego Narodzenia do kalendarza świąt chrześcijańskich w IV wieku. Wtedy też synod w Laodycei zabronił organizowania biesiad w świątyniach, więc wierni przenieśli je do swoich domów. Mniej więcej w VI wieku tradycją było już organizowanie wspólnej kolacji, nazwanej wigilią. Choć dziś Wigilia wydaje się częścią kulturowej spuścizny chrześcijaństwa i jest świętem rodzinnym, pobrzmiewa w niej echo dużo starszych, pogańskich obrzędów związanych z zimowym przesileniem dnia z nocą, w których bardzo ważną rolę odgrywa natura. Warto więc pamiętać o jej ścisłym związku ze światem przyrody, a zwłaszcza rytmem pór roku i zatroszczyć się o to, by Wigilia była nie tylko świętem rodzinnym, ale i otwartym na ekologię.

15860824909_03c2b963fb_k

Żródło: Fickr, CC BY 2.0

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , ,

24 grudnia

 

Wigilia: Zwierzęta mówią ludzkim głosem

Święta już blisko, sezon prezentowy w pełni.
Zwierzęta nie czekają do Wigilii i już dziś mówią ludzkim głosem:

zwierze-to-nie-prezent

Tagi: , , , ,

24 grudnia

 

Wigilia – pakiet edukacyjny

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Wigilia już za tydzień, więc najwyższy czas pomyśleć o pakowaniu prezentów, sianku na stół, ubieraniu choinki. To też ostatni moment żeby wysłać kartkę świąteczną do przyjaciół i rodziny.
W najnowszym pakiecie przypominamy dawne zwyczaje i obrzedy wigilijne i świąteczne. Wyjaśniamy czym była podłaźniczka? Dlaczego w wigilę gospodarze straszyli drzewa w sadzie? Jakie ozodoby powinny znaleźć się na choince, by kolejny rok był dla nas pomyślny? Jak możemy w wigilię sobie wróżyć i czy można z innych żartować w wigilię?
A poza tym kolejne pomysły na ozdoby na choinkę, kartki świąteczne (więcej w pakiecie mikołajkowym), a także opakowania na świateczne sianko i kupony na niematerialne prezenty

Pobierz cały pakiet

Czytaj więcej ›

20 grudnia

 

Dzień Ryby

Empatia_plakat_ryba_1_siec

Plakat Stowarzyszenia Empatia zwracający uwagę na prawa ryb. Źródło: www.empatia.pl

Obchodzony 20 grudnia Dzień Ryby został ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia w 2003 roku. W zamierzeniu ma stanowić inspirację dla działań związanych z ochroną ryb oraz przyczynić się do postrzegania ich jako istot zdolnych do odczuwania. W odróżnieniu od innych akcji na rzecz ryb, dotyczy wszystkich form krzywdzenia tych zwierząt, a ważną jego częścią jest zachęcanie do zamiany mięsa rybiego w diecie na produkty pochodzenia roślinnego.<
Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

20 grudnia

 

Dzień Ryby – pakiet edukacyjny

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Ryby czują. Wiele z nich rozróżnia kolory, odczuwają smaki, zapachy (niektóre są w tym doskonalsze od psów!) i różnice ciśnienia wody. Badania wykazują że ryby nie tylko czują ból, ale także że ich zachowanie nie wiąże się jedynie z zachowaniami instynktownymi. Ryby nie są nieme! Komunikują się ze sobą (np. w czasie godów lub ostrzegając o niebezpieczeństwie) „piszcząc, kracząc, krzycząc, wysyłając dźwięki podobne do gry na organach, rechotu żab, odgłosu wielkich dzwonów lub gry na harfie”! Karpie mruczą. Wiele ryb nie porzuca swoich dzieci po urodzeniu, tylko otacza je troskliwą opieką. Budują dla nich gniazda i czuwają przed nim, żeby – w razie czego – odpędzić drapieżnika. Niektóre przechowują dzieci w pyszczku – najbezpieczniejszym z gniazd! A jeszcze inne w kieszeni lęgowej. Drętwy wytwarzają prąd o natężeniu dużo większym, niż w gniazdku elektrycznym!

Jak niewiele wiemy o rybach, chociaż jest to najliczniejsza gromada kręgowców (liczy ponad 20 tys. gatunków). Są to stworzenia odległe, zamieszkujące inne niż my środowisko i to wystarcza, żeby były dla nas tajemnicze i obce. Mamy na ich temat przekonania (np. że są nieme i nie czują bólu), z których wiele jest błędnych i powoduje, że ryby cierpią w świecie ludzi. W Polsce wyraźnie jest to widoczne w okresie przedświątecznym, przy stoiskach z martwymi i żywymi karpiami.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o rybach – jak wyglądają, jakie mają zwyczaje, jak wytwarzają dźwięki, opiekują się młodymi czy wędrują – zajrzyjcie do naszego pakietu edukacyjnego!

Pobierz cały pakiet

Czytaj więcej ›

20 grudnia

 

Międzynarodowy Dzień Solidarności

logo Solidarność oraz duch współdzielenia się to jedne z głównych wartości, jakie powinny być bazą dla relacji międzyludzkich w XXI wieku. Szczególnie teraz, w czasach globalizacji i dużych różnic rozwojowych między poszczególnymi krajami, solidarność międzyludzka jest niezbędna, aby walczyć z ubóstwem i z nierównościami na świecie.

Konsekwencją takich słów puentujących pracę Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 roku było ustanowienie Międzynarodowego Dnia Solidarności, który od tej chwili obchodzimy 20 grudnia. Głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi na konieczność walki z ubóstwem oraz promocja rozwoju społecznego w krajach Globalnego Południa, szczególnie wśród najbiedniejszej grupy mieszkańców.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , ,

7-15 grudnia 2023

 

Chanuka, czyli Święto Świateł

Chanuka nazywana też Świętem Świateł jest uznawana za jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt judaizmu. Jest to święto ruchome, którego rozpoczęcie wyznacza 25 dzień miesiąca kislew (jego odpowiednikiem w kalendarzu gregoriańskim jest okres listopada i grudnia). Przez osiem kolejnych nocy zapala się kolejne świece w tak zwanej menorze chanukowej (chanukiji), czyli świeczniku. W 2023 roku Chanuka rozpoczyna się 7 grudnia i potrwa do 15 grudnia, więc pierwszą świecę w menorze zapali się 7 grudnia wieczorem. Święto Chanuki upamiętnia cud, który wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej podczas powstania żydowskiego skierowanego przeciwko Grekom za panowania Antiocha IV.

1024px-Chanukija

Chanukija, czyli charakterystyczny dziewięcioramienny świecznik zapalany po zmroku w święto Chanuki przed jedną z krakowskich synagog. Źródło; Wikipedia.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

14 grudnia

 

Międzynarodowy Dzień Małpy

Międzynarodowy Dzień Małpy powstał właściwie przez przypadek. W wakacje 2000 roku student sztuk plastycznych na Michigan State University – Casey Sorrow narysował w kalendarzu swojego kumpla, również plastyka Erica Millikina małpę i wpisał przy 14-tym grudnia Dzień Małpy. Ostatecznie wspólnie uznali, że przydałby się taki dzień i postanowili świętować Dzień Małpy co roku. Do zabawy zaprosili swoich kolegów i koleżanki z uczelni. Od tamtego czasu umieszczają małpy w swoich działach sztuki, komiksach, rzeźbach, palatach, muralach, instalacjach itp. Do akcji włączali się inni artyści. A święto zyskało rozgłos… i jest polem do popularyzacji wiedzy o zagrożeniach dla małp. Tego dnia rozmawiamy o wszystkich małpach – małpiatkach i małpach naczelnych np. lemurach, człowiekowatych, koczkodanach, pawianach, makakowatych, gibbonach i wielu innych.

Czytaj więcej ›

Grudzień 2024

pon wt śr czw pt sob nie
1
2
3
5
7
8
9
  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
10
11
12
13
15
16
17
18
  • Międzynarodowy Dzień Migrantów
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Najbliższe święta

  • 1 stycznia 2025
    Światowy Dzień Pokoju

Zapisz się do newslettera